Tlenoterapii hiperbaryczna

Tlenoterapii hiperbaryczna to metoda regeneracyjna polegająca na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia większego niż atmosferyczne. Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie wielu schorzeń, wśród których warto i należy wymienić kontuzje, reumatyzm, boreliozę, zespół stopy cukrzycowej czy problemy skórne. Tlenoterapia minimalizuje też skutki udaru, poprawia jakość życia osób autystycznych, pomaga uporać się z obrzękami i trudno gojącymi się ranami.

Tlenoterapii hiperbaryczna - informacje ogólne

Przed rozpoczęciem sesji tlenoterapii hiperbarycznej obsługa gabinetu przeprowadzi wstępną rozmowę i sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Ewentualnie może zaproponować konsultacje medyczną. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym lub specjalistą, aby upewnić się, że nie ma żadnych występujących przeciwwskazań.

Komory hiperbaryczne występują w różnych rodzajach: jednoosobowe, wieloosobowe, siedzące, leżące itd. Jedną z ważniejszych różnic w rodzajach komór jest ciśnienie, które jest w nich wykorzystywane. Komory stosujące ciśnienie poniżej 1.5 ATA są nazywane łagodnymi, a terapię nazywa się w tym przypadku odpowiednio łagodną tlenoterapią hiperbaryczną (mHBOT). Komory gdzie ciśnienie wynosi 2.0 ATA lub więcej, nazywa się komorami medycznymi. Komory medyczne pracują na wyższych ciśnieniach, są z tego powodu objęte ścisłymi regulacjami i zasadami obsługi, a także koniecznością obsługi przez specjalnie oddelegowany personel medyczny. Przy ciśnieniu poniżej 1.5 ATA istnieje dużo mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej, a to pozwala na większą dostępność takiej formy regeneracji. Generalna zasada mówi, że im większe ciśnienie tym terapia jest szybsza i skuteczniejsza. Komory medyczne najczęściej wykorzystywane są jako najskuteczniejsza metoda wspomagania leczenia nagłych, jak i poważnych przypadków np. rozległych oparzeń czy zatruć dwutlenkiem węgla. Niestety zabiegi w tego rodzaju komorach są trudno dostępne dla zainteresowanych (jest ich w Polsce około 10), są też drogie w eksploatacji, wymagają obsługi medycznej.

W szpitalnych komorach o ciśnieniu powyżej 2.0 ATA pacjent przed zabiegiem przebiera się w dostarczone przez personel, bawełniane ubranie. W przypadku komór łagodnych możemy być ubrani “po cywilnemu”, ale również w odzież bawełnianą.

Warto pamiętać, że odzież wykonana z materiałów syntetycznych może gromadzić ładunki elektrostatyczne (doskonale znamy ten efekt, kiedy nasz ulubiony sweterek strzela iskrami), a wewnątrz komory to właśnie bawełna zapobiega takim wyładowaniom. Trzeba pamiętać, że w komorze jest większa ilość tlenu, dlatego takich wyładowań chcemy po prostu unikać.

Do łagodnej komory hiperbarycznej zazwyczaj są podłączone 2 urządzenia. Sprężarka pompująca zwykłe powietrze oraz koncentrator tlenu dostarczający skoncentrowany, pozyskany z pomieszczenia tlen o stężeniu wynoszącym zazwyczaj 90-95%. Tlen dostarczany jest osobnym przewodem do komory i może być podawany na kilka sposobów:

 1. Tlen trafia do komory i miesza się z powietrzem ze sprężarki.
  W takiej sytuacji oddychamy mieszanką powierza o zawartości ok. 25-35% tlenu w zależności od przepływu powietrza oraz mocy koncentratora tlenu.
 2. Tlen podawany jest przez maseczkę z workiem (rezerwuarem).
  W tym przypadku w zależności od szczelności maseczki oddychamy zazwyczaj mieszanką powietrza o zawartości ok. 80-95% tlenu.
 3. Tlen podawany jest za pomocą wysięgnika znajdującego się w okolicach ust i nosa.
  Wysięgnik tego typu zazwyczaj nazywany jest potocznie “mikrofonem”. Ocenia się, że oddychamy wtedy mieszanką powietrza o zawartości tlenu ok. 60%.
Tlenoterapia hiperbaryczna trwa około 60 minut i składa się z trzech etapów.

Po wejściu do komory rozpoczyna się faza powolnego sprężania powietrza, czyli zwiększania ciśnienia w komorze. Trwa ona około 6-12 minut, aż do momentu osiągnięcia ciśnienia w wysokości 1,3 ATA.

Następnie rozpoczyna się drugi, główny etap zabiegu, który trwa około 45-60 minut. Osoba może się zrelaksować, ponieważ to najdłuższa, właściwa część wspomagająca leczenie: w komorze panuje już odpowiednie ciśnienie, które umożliwia przenikanie tlenu przez płuca do krwi, co wspomaga mechanizmy odpornościowe organizmu i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz narządów. W trakcie zabiegu, w komorze hiperbarycznej osoba ma stały kontakt wzrokowy oraz głosowy z personelem. System komunikacji umożliwia natychmiastowe poinformowanie pracownika o złym samopoczuciu czy wystąpieniu jakichkolwiek innych dolegliwości.

Ostatnia część sesji to rozprężanie, czyli wyrównanie ciśnienia w komorze hiperbarycznej z powrotem do panującego na zewnątrz poziomu. Podobnie jak sprężanie, trwa około 3-5 minut. Następnie osoba może opuścić komorę. Po zabiegu większość osób odczuwa przypływ energii i rześkość, lecz w niektórych przypadkach może pojawić się senność oraz lekkie zmęczenie.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezbolesny i nieinwazyjny. Jednak zmiany ciśnienia w trakcie sprężania oraz rozprężania powietrza mogą wywołać lekki dyskomfort odczuwany w uszach.

Jest to porównywalne do lotu samolotem podczas jego startu i lądowania – wtedy również (podobnie jak w komorze) następuje zmiana ciśnienia i uszy się “zatykają”. W momencie osiągnięcia docelowego poziomu 1,3 ATA ten dyskomfort znika, ponieważ ciśnienie się już nie zmienia. Istnieją techniki służące wyrównaniu ciśnienia w uszach. Możesz wykorzystać je jeszcze przed pojawieniem się pierwszych sygnałów świadczących o nadchodzącym, chwilowym dyskomforcie. O szczegółach poinformuje cię nasz personel.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą przyjazną dla osób w każdym wieku i staje się podstawą w regeneracji pozabiegowej i pochorobowej. Zalety jej regularnego używania są udokumentowane na podstawie wielu badań medycznych oraz zasług na przestrzeni lat. Dzięki łatwiejszej dostępności i bezpieczniejszej obsłudze możesz skorzystać z takich zabiegów w całej Polsce.

Wskazania

Treść akordeonu

Badania przeprowadzone na grupie 64 pacjentów w podeszłym wieku, którzy korzystali z sesji w komorze regularnie przez 12 tygodni w komorze mHBOT, wykazała zdecydowane polepszenie zdolności kognitywnych u wszystkich 64 pacjentów. Poprawiła się ich pamięć, koncentracja, jakość snu, a nawet zdolność do interakcji społecznych.

Z badań dr Dana Rossignola z International Child Development Resource Centre wynika, że środowisko wysoko tlenowe pobudza “uśpione” komórki do pracy, wpływając na poprawę koncentracji, zdolności poznawczych oraz łatwość utrzymywania kontaktu wzrokowego. Poprawiła się ich pamięćkoncentracja, jakość snu, a nawet zdolność do interakcji społecznych.

Autyzm: Badania oceniające wpływ tlenoterapii hiperbarycznej wykazały pozytywne zmiany w zachowaniu dzieci po przebytym leczeniu.  W USA jest to coraz bardziej popularna metoda wspomagania leczenia autyzmu. Zwiększony dopływ tlenu pozwala na poprawę funkcjonowania struktur mózgu które wcześniej uległy zaburzeniom.

Badania naukowe potwierdzają, iż zastosowanie tlenoterapii w autyzmie:

 • poprawia u chorych kontakt wzrokowy,
 • stymuluje rozwój mowy,
 • obniża poziom stresu i poprawia jakość snu,- polepsza umiejętność komunikacji z otoczeniem,
 • zmniejsza lękliwość i objawy frustracji,
 • poprawia apetyt i trawienie,
 • wspomaga walkę z infekcjami bakteryjnymi i pasożytniczymi,
 • poprawia dopływ krwi do mózgu,
 • redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny,
 • mobilizuje produkcję komórek macierzystych,
 • wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, poprawia pamięć i zdolność koncentracji,
 • zwiększa aktywność dziecka i zainteresowanie otoczeniem,
 • poprawia umiejętność radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów.

Tlenoterapia Hiperbaryczna powoduje regenreację komórek nerwowych, a także tworzenie nowych komórek i połączeń pomiędzy już istniejącymi!

Objawy reumatyczne trudno sklasyfikować jako jedną chorobę. Można je jednak opisać jako ogół dolegliwości bólowych stawów, kręgosłupa czy szyi.

Badania wskazują, że tlenoterapia mHBOT spowalnia proces rozwoju choroby, minimalizuje ból i poprawia sprawność fizyczną. Chociaż reumatyzm nadal jest nieuleczalny, to sesje w komorze hiperbarycznej mogą poprawić jakość życia osób borykających się z tą dolegliwością.

Sesje tlenoterapii hiperbarycznej są zalecane przez dermatologów osobom chorym na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik różowaty, grzybicę skóry i owrzodzenia.

Przyspieszają również gojenie się ran. Stymulują komórki tkanki łącznej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, a tym samym za uelastycznianie skóry. Duże dawki tlenu poprawiają też krążenie, działają przeciwzapalnie i wspierają rozwój komórek macierzystych, które zastępują uszkodzone komórki. Badania dotyczące owrzodzeń wykazały znaczną poprawę u 80% pacjentów, którzy przeszli 4-tygodniową terapię hiperbaryczną.

Radioterapia to jedna z powszechnie stosowanych metod zwalczania komórek nowotworowych, ale jej długie stosowanie ma wiele skutków ubocznych.

Należą do nich między innymi zmęczenie, utrata apetytu, ból, nadmierna wrażliwość na dotyk, nudności czy utrata włosów. Tlenoterapia hiperbaryczna należy do zabiegów, które zaleca się po skończonej radioterapii, jednak dopiero po konsultacji z lekarzem. Podczas 14 badań, na 753 uczestników, stwierdzono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej minimalizują ból i zmniejszają uszkodzenie tkanek.

Radioterapia to jedna z powszechnie stosowanych metod zwalczania komórek nowotworowych, ale jej długie stosowanie ma wiele skutków ubocznych.

Należą do nich między innymi zmęczenie, utrata apetytu, ból, nadmierna wrażliwość na dotyk, nudności czy utrata włosów. Tlenoterapia hiperbaryczna należy do zabiegów, które zaleca się po skończonej radioterapii, jednak dopiero po konsultacji z lekarzem. Podczas 14 badań, na 753 uczestników, stwierdzono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej minimalizują ból i zmniejszają uszkodzenie tkanek.

Odpowiednie dotlenienie poprawia reedukację mózgu w zakresie umiejętności psychoruchowych, przez co działa na przyczynę powstania choroby!

JAKIE EFEKTY?

01. Zmniejszenie spastyczności.

02. Poprawę koordynacji ruchowej.

03. Jak również poprawę:

 • – pamięci,
 • – pojmowania,
 • – rozumowania,
 • – percepcji wzrokowej,
 • – kontroli zwieraczy.

Podczas prowadzonych badań naukowych stwierdzono, że 20 sesji w komorze hiperbarycznej poprawia u 86% przypadków ogólne funkcje motoryczne. 

 

Zabieg w komorze hiperbarycznej powoduje nawet 8 krotny wzrost produkcji komórek macierzystych, które następnie powodują regenerację uszkodzonych komórek i tworzenie nowych. 

Tlenoterapia hiperbaryczna dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mózgu, koncentrację i pamięć. 

Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza metabolizm i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała i wyszczuplenie sylwetki. 

Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej będziesz żyć dłużej i zdrowiej a także wyglądać lepiej!

 • urazy i uszkodzenia mózgu, w tym choroby neurologiczne np. stwardnienie rozsiane, Parkinson,
 • trauma i depresja,
 • borelioza,
 • kontuzje i urazy stawów oraz kości,
 • oparzenia,
 • głuchota,
 • starzenie się,
 • bóle migrenowe,
 • ADHD, zespół Aspergera, zespół Downa
 • anemia,
 • problemy ze wzrokiem,
 • uszkodzenia tkanek,
 • chroniczny ból,
 • cukrzyca i niektóre jej powikłania (w tym stopa cukrzycowa),
 • odmrożenia,
 • zawał serca, arytmia, choroba wieńcowa, dusznica bolesna,
 • problemy gastryczne, w tym niedrożność jelit lub ich owrzodzenie, choroba wrzodowa, zapalenie jelit, choroby odbytu, infekcje.

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg dzięki któremu tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, dzięki czemu dociera do wszystkich naszych tkanek.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę!

ZADBAJ O SWOJĄ SKÓRĘ OD ŚRODKA!

Efekt:

 • nawet 8 x więcej komórek macierzystych, a z nich powstają wszystkie nasze tkanki,
 • większa produkcja kolagenu,
 • poprawa elastyczności skóry,
 • redukcja zmarszczek,
 • lepsze odżywienie skóry.

Działa jak medycyna estetyczna dając super efekt dla twojej skóry!!!
Skorzystaj z tej samej metody z której korzystają gwiazdy jak Madonna, Kate Perry czy Naomi Cambell!

Dzięki terapii hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić więcej tlenu, a on sam jest transportowany nie tylko z czerwonymi krwinkami, ale także w osoczu. Ilość rozpuszczonego tlenu w osoczu wzrasta nawet 16-krotnie podczas terapii.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę!

HIPERBARIA TLENOWA        NATURALNY DOPING

Według badań hiperbaria tlenowa pozwala na zwięszenie wydolności wyczynowych sportowców nawet o 10%. Światowa Komisja Antydopingowa stwierdziła, że jest to metoda skuteczna przy podnoszeniu poziomu wydolności tlenowej organizmu, ale jednocześnie metoda nie została wprowadzona na listę środków i metod zabronionych.

Dodatkowo stosowanie tej metody pozwala na:

 • przyspieszenie regeneracji organizmu,
 • przyspieszenie powrótu po kontuzji i innych urazach,
 • zmniejszenie obrzęku po uszkodzeniach mięśni,
 • – zmniejszenie odczucia zakwaszenia mięśni,
 • zwiększenie ilości molekuł ATP,
 • zwiększenie produkcji komórek macierzystych,
 • zwiększenie produkcji kolagenu.
 • Wielu znanych sportowców korzysta z komory hiperbarycznej, a są w śród nich:
 • Robert Lewandowski
 • Cristiano Ronaldo
 • Arturo Vidal
 • Novak Djokovic
 • Eric Pulgar
 • Francisco Sierralta
 • LeBron James

Przeciwskazania

Treść akordeonu

Najpoważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu w komorze hiperbarycznej jest nieleczona odma płucna (opłucnowa). Dolegliwość ta polega na obecności niepożądanego powietrza w jamie opłucnej, co objawia się bólem w klatce piersiowej, kaszlem i dusznościami. Samodzielne stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej i pominięcie leczenia klinicznego może mieć poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jeżeli lekarz zaleci terapię hiperbaryczną, to leczenie powinno odbywać się pod jego ścisłym nadzorem. Nie podejmuj samodzielnie takiej decyzji.

 

Niektóre leki oddziałują na układ oddechowy i w połączeniu z dużymi dawkami tlenu podawanymi w warunkach dużego ciśnienia mogą powodować zatrucia, zatory gazowe, stany zapalne płuc czy negatywnie wpływać na pracę serca.

 • odma płucna,
 • zapalenie dróg oddechowych,
 • epilepsja,
 • rozsiana choroba nowotworowa,
 • ostre schorzenia ucha,
 • ciąża,
 • rozrusznik serca,
 • infekcje dróg oddechowych.
 • • Adriamycyna, Cis-platyna – środek stosowany w chemioterapii,
  • Disulfiram, Sulfamylon  – lek polecany w leczeniu alkoholizmu,
  • Bleomycyna – lek stosowany w leczeniu raka, chłoniaka, ziarniaka.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej nie są też polecane osobom chorym na astmę, epilepsję, cierpiącym z powodu chorób płuc z retencją dwutlenku węgla oraz pacjentom, którzy przeszli operację klatki piersiowej lub zabiegi w okolicach kości skroniowej. W środowisku wysoko-tlenowym o podwyższonym ciśnieniu istnieje ryzyko, że powietrze zostanie uwięzione w ciele w postaci pęcherzyków, co może znacznie utrudnić oddychanie i zaburzyć pracę organizmu. Warunki panujące w komorze hiperbarycznej mogą też negatywnie wpływać na pracę rozrusznika serca, więc naukowcy raczej odradzają jej stosowanie u osób z niewydolnością serca.

Kolejne przeciwwskazania to ostre schorzenia uszu, w tym perforacja błony bębenkowej, barotrauma ucha środkowego (uraz ciśnieniowy spowodowany m.in. krzywą przegrodą nosową) częste zatykanie się trąbki Eustachiusza, oraz zapalenie nerwu wzrokowego. Niektórzy są bardziej wrażliwi na zmiany ciśnienia i odczuwają pulsujący ból głowy, ucisk w gałkach ocznych i uszach nawet w samolocie. Podczas startu ciśnienie wynosi ok. 0,5 ATA. W naszych komorach do łagodnej terapii hiperbarycznej (mHBOT) jest to 1,3 ATA. Badacze nadal starają się ustalić, kiedy poważniejsze problemy laryngologiczne i okulistyczne powinny wykluczać z zabiegów, a kiedy nie. Obecnie uważa się jednak, że sesje w komorach o ciśnieniu 1,3 ATA są w pełni bezpieczne. Więcej wątpliwości pozostawia temat leczenia w urządzeniach klinicznych 2,5 – 3 ATA.