Migrenowe bóle głowy

Problem nawracających dolegliwości bólowych głowy dotyka coraz większą część społeczeństwa, również młodszą. Na taki stan rzeczy ma wpływ bardzo wiele czynników: uwarunkowania cywilizacyjne, ograniczona aktywność fizyczna oraz siedzący tryb życia z wymuszoną pozycją pochylenia głowy w przód i nienaturalnym spłaszczeniem lordozy szyjnej. Na większość z nich jesteśmy w stanie wpłynąć kompleksową diagnostyką oraz terapią manualną.

Bardzo często możemy usłyszeć określenie „migrenowy ból głowy”, ale czy każdy silny ból głowy jest migreną?

Jeśli nie towarzyszą Ci typowe dla migreny objawy współistniejące, takie jak m.in.: światłowstręt, mdłości, wymioty, aura poprzedzająca migrenę, wielce prawdopodobnym jest, że zmagasz się z napięciowym bólem głowy.

Bóle napięciowe występują po nadmiernym przeciążeniu danej okolicy ciała: tylnej części głowy i karku, okolicy szczęki i mięśni skroniowo-żuchwowych, klatki piersiowej oraz szyi.

Lokalizacja bólu jest związana bezpośrednio z okolicą, która wymaga pracy. Nie zawsze miejsce bólu jest miejscem jego przyczyny.

Co zatem możemy zrobić, kiedy spotka nas taka dolegliwość?

W momencie kiedy pojawi się ból najszybszą, najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest skorzystanie z usług wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który ustali przyczynę bólu oraz zaproponuje dobrany indywidualnie plan terapii. Obejmuje on szereg technik ukierunkowanych na pracę z konkretnymi elementami narządu ruchu. Dla długofalowego efektu gorąco zachęcamy każdego pacjenta do pracy indywidualnej w domu zgodnie z zaleconymi ćwiczeniami (autoterapia).

Niezwykle istotnym elementem, który będzie zapobiegał nawrotom dolegliwości jest zmiana nawyków postawy ciała w pracy (ergonomia) oraz w czasie wolnym.