Powrót do zdrowia po rekonstrukcji więzadeł kolana

Urazy kolana to częsty problem nie tylko sportowców, jak również osób aktywnych fizycznie tj. jeżdżą na nartach, grają w piłkę lub biegają.

Pacjent w wieku 50+ przeszedł operację polegającą na odbudowie zerwanego więzadła krzyżowego, wzmocnieniu naderwanego pobocznego oraz szyciu łąkotki. W pierwszej kolejności przeszedł proces rehabilitacji w klinice wykonującej zabieg. Do nas trafił po 6 tygodniach od operacji, czyli w momencie kiedy otrzymał zgodę na rozpoczęcie delikatnych treningów. Należy pamiętać, że trening medyczny w pierwszym etapie jest elementem stosowanym naprzemiennie z rehabilitacją. Najpierw stosujemy proces rehabilitacji, następnie do niego dokładamy elementy treningowe, które z czasem zaczynają przeważać nad terapią, a później ją zastępują.

6 tygodni przerwy w aktywności fizycznej i mocne ograniczenie ruchowe spowodowały, że pacjent przybrał kila zbędnych kilogramów. Był to powód jego wizyty u nas. Po konsultacji postanowiliśmy w pierwszej kolejności przywrócić sprawność ciała, tak aby w następnej można było pozbyć się nadmiaru kilogramów. Pomiary początkowe wykazały 10% różnicy w zakresie obwodu pomiędzy prawym i lewym udem.
Brak ruchu powoduje spadek masy mięśniowej, który zawsze największy jest w obrębie kończyny dolnej, zwłaszcza stopy. Pierwszym elementem treningu jaki zastosowaliśmy to połączenie treningu medycznego oraz treningu EMS. Zadaniem pierwszego była praca nad ruchomością, czuciem głębokim oraz stabilizacją. Trening EMS pozwolił na bezpieczne ćwiczenie całego ciała i szybsze zwiększenie masy mięśniowej.

 

Efekty?

Klient w pierwszym etapie odczuwał ból kolana, oraz jego obrzęk. Jednak będąc w ciągu rehabilitacji i kontroli medycznej mieliśmy zielone światło do zwiększania obciążeń. Już po 4 tygodnia zaobserwowaliśmy znaczny wzrost masy mięśniowej, mobilności i stabilizacji. 8 tygodni ćwiczeń, systematycznego zwiększania obciążeń i pracy nad całym ciałem, pozwoliły różnicę w obwodzie uda zmniejszyć do 1 cm, a ortopeda prowadzący stwierdził, że u pacjenta nie widać różnicy pomiędzy kończynami.

W następnym etapie ćwiczeń mogliśmy zacząć pracować nad systematyczną utratą zbędnych kilogramów, oraz dalszym zwiększaniem zakresu ruchu (mimo że zakres ruchu był w normie, to jednak były jeszcze minimalne różnice względem nogi zdrowej).

Cały proces uzupełniliśmy o suplementację z Puromedica tj. miedź, kolagen i koenzym Q10, wszystko po to aby operowane tkanki powróciły do jak najlepszej sprawności. Zadowolenie klienta, a przede wszystkim jego sprawność cieszą nas ogromnie i dają motywację do dalszej pracy.

 

Dodatkowo:

Przed zabiegiem polecamy skorzystać z 3-4 seansów w komorze hiperbarycznej, które pozwolą na uzyskanie lepszych efektów po zabiegu.

Po samym zabiegu kolejnych 5-10 zabiegów znacznie przyspieszą regenerację, zmniejszą obrzęk i pozwolą przyspieszyć powrót do normalnego funkcjonowania. Tak zrobiliśmy również w tym przypadku.